o festivalech

Začalo to v roce 2016 Plzeňským festivalem vína. Jako milovníci vína jsme velká vinobraní znali pouze z Moravy a z Prahy. V našem rodném městě Plzni nám vinařská akce podobného typu chyběla. Věřili jsme, že nejsme sami. Chtěli jsme dokázat, že se víno pije i v tradičně pivařské oblasti, a tak padlo rozhodnutí vinařskou akci zorganizovat.


Začátky byly stejně jako u každého projektu těžké. Stálo nás mnoho úsilí přesvědčit vinaře, obchodní partnery a úředníky, že festival vína v Plzni, v hlavním městě piva, dává smysl. Chvílemi jsme si připadali jako jamajští bobisté chystající se na zimní Olympiádu. ☺ Od naší ambice jsme se ale nedali odradit. Nakonec se ukázalo, že jsme udělali dobře. První ročník Plzeňského festivalu vína se náramně vyvedl. Odezva návštěvníků předčila veškerá očekávání.

Během krátké chvíle se z Plzeňského festivalu vína stala prestižní událost, jejíž renomé se rychle šířilo i za hranice města Plzně. Díky spolupráci se skvělými lidmi se nám povedlo rozšířit myšlenku festivalu vína i do menších obcí na Plzeňsku jako jsou Přeštice a Chotěšov. V dalších letech se festival rozšířil i do měst mimo Plzeňský kraj. S postupnou expanzí vznikla potřeba dát festivalům vína jednotnou identitu. V roce 2020 proto vznikla značka České festivaly vína, která nově zastřešuje všechny oblíbené vinné festivaly z naší produkce.

Proč zrovna název České festivaly vína? Námi pořádané festivaly se totiž zaměřují na propagaci vína z České republiky. Na našich festivalech jsou proto zastoupena výhradně vinařství z Čech a z Moravy. Zastoupená vinařství si pečlivě vybíráme. Důkazem jsou různá ocenění, která si účastníci našich festivalů přivážejí z prestižních soutěží po celém světě.

Návštěvníkům našich festivalů se pokaždé snažíme připravit nezapomenutelný zážitek. Klademe velký důraz na co nejvyšší kvalitativní úroveň akce. Dbáme na kvalitu vína a jídla, vizuální podobu stánků, čistotu prostranství, bezvadnou organizaci a v neposlední řadě na příjemnou atmosféru v místě konání. Součástí většiny festivalů bývá doprovodný program, který v sobě snoubí zábavní a edukativní složku.

České festivaly vína si kladou tyto ambiciózní cíle:

  • zvýšit povědomí o moravském a českém víně
  • přesvědčit návštěvníky o kvalitách tuzemského vína
  • zvýšit konzumaci
    tuzemského vína
  • zvýšit úroveň
    vinařské kultury
  • motivovat k návštěvě tuzemských vinařských cílů

Dle našeho skromného názoru se nám tyto cíle pomalu ale jistě daří plnit.

Za organizační tým Českých festivalů vína

Ing. Radek Aleš

ředitel